San Francisko gatvėje rasta knyga lietuvių porai tapo lemtinga

01/02/2020

Prieš penkerius metus San Francisko gatvėse atsitiktinai radę išmestą knygą apie vaizdingus kelionės maršrutus po Ameriką Marija ir Lukas Steibliai nesitikėjo, kad ji taps jų kelionės vedliu per 48 Amerikos valstijas ir visiškai pakeis ambicijų kupiną įtemptą gyvenimą Kalifornijos Silicio slėnyje. Kai su Marija ir Luku kalbėjomės internetu įsijungę programą su vaizdu, jie buvo vienoje iš savo kelionės per Ameriką stotelių – Jeloustouno nacionaliniame parke. Už lango termometras rodė 20 laipsnių šalčio, o žemę dengė apie 20 centimetrų sniego sluoksnis. Tačiau jų kemperio „Airstream“ priekaboje buvo šilta ir jauku, šalia ramiai žaidė septynių mėnesių sūnus Vėjas.

„Milijonas amerikiečių nuolat gyvena nameliuose ant ratų. Dauguma jų yra vyresnio amžiaus žmonės. Taip amerikiečiai planuoja gyvenimą – kol yra jaunesni, daug dirba, o išėję į pensiją parduoda savo namus ir praleidžia likusį gyvenimą keliaudami. Kartais jie rengia didelius šeimos susitikimus, į kuriuos suvažiuoja keliasdešimt žmonių iš įvairių Amerikos kampelių“, – pasakojo lietuvių pora. Paklausti, kurioje valstijoje jie šiuo metu yra, Lukas ir Marija trumpam susižvalgė ir ėmė juoktis: „Čia – Montanos valstija. Bet kartais užtrunka susivokti, kur tuo metu esame. Namai juk visuomet tie patys, tik už lango aplinka kita. Gal todėl ir Vėjui lengva keliauti – jis kasdien pabunda tuose pačiuose namuose.“ Gimęs ir užaugęs Kaune, Lukas pradėjo žvalgytis į Kaliforniją ieškodamas profesinių iššūkių. Programavimo darbai mažiems startuoliams Silicio slėnyje jį atvedė net iki „Uber“ programėlės kūrėjų. Tačiau automobilių dalijimosi projektas Lukui tuo metu nepasirodė ypač perspektyvus. Dabar prisimindamas šią istoriją jis juokavo, kad greičiausiai bus praleidęs neblogą galimybę. Vėliau jo karjeroje atsirado darbas startuolyje, „Google“ ir kapitalo fonde. „O jūs manęs paklauskite, kaip aš atsidūriau Amerikoje!“ – juokdamasi pasiūlė Marija.

Visuomet linksma, grakšti šokio pedagogikos studentė atsitiktinai susipažino su Luku vienoje Vilniaus gatvių ir jau po kelių mėnesių kartu su juo gyveno dangoraižyje San Franciske. Lukas ir Marija sutaria, kad dideli ir svarbūs sprendimai jų gyvenime yra priimami ilgai nedvejojant. „Jei žinai, ko nori, sprendimą priimti labai lengva“, – sakė šokių studijos „Dance Vita“ vadybininkė ir aktyvi San Francisko lietuvių bendruomenės narė. Atvykusi į Ameriką Marija mokė vaikus šeštadieninėje lituanistinėje mokyklėlėje, ruošė tautinių šokių ansamblį „Tiltas“ Baltimorės šokių šventei. Jos pedagogines pastangas įvertino Stanfordo universiteto Baltijos studijų centras, kuriame Marija akademikus mokė lietuvių kalbos. Tai kam reikėjo viską mesti? Sprendimas pakeisti gyvenimo būdą ir leistis į kelionę kemperiu buvo priimtas ilgai nedvejojant.

„Neturėjome plano ar svajonės keliauti po Ameriką. Atvažiavome į Kaliforniją, siekėme profesiškai įsitvirtinti, susikurti geresnę buitį. Mums išties gerai sekėsi. Tačiau Lukas nebuvo patenkintas programavimo darbu, ieškojo naujų idėjų ir iššūkių. Kaip tik laukėme šeimos pagausėjimo ir ruošėmės nusipirkti namą nuolat gyventi“, – prisiminė pora. Namo paieškos truko aštuonis mėnesius, tačiau patinkančio varianto taip ir nesurado. „Supratome, kad iki vaikelio gimimo taip ir nepavyks įsikelti į nuosavus namus, tad nusprendėme reikalą spręsti kitaip – pirkti kemperį ir leistis į didelę kelionę per Ameriką. Net mums patiems keista, kad anksčiau neįsivaizdavome savo gyvenimo be dviejų miegamųjų, o dabar esame labai laimingi būdami mažoje erdvėje“, – tikino lietuviai. Kad šis metas tinkamas laikas tokiai kelionei, pritarė ir Vėjui gimti padėjusi dula. Ji užtikrino, kad keliauti su mažyliu bus lengviau nei su vyresniu vaiku. „Atrodė viskas teisinga. Mums nepatiko tas gyvenimas, kurį susikūrėme San Franciske, nors patys jį susikūrėme nuo nulio. Galime ir vėl ką nors kurti nuo pradžių“, – mąstė jauna šeima. Iš pradžių kelionės tikslas buvo per metus apkeliauti 48 Amerikos valstijas. Nors valstijų yra 50, į Aliaską ir Havajus šeima nusprendė neužsukti. Būtų per daug sudėtinga. „Ši kelionė mums nėra tik atstumo iššūkis. Manome, jog kelionė leis šiek tiek pristabdyti laiką, kad galėtume geriau suprasti, kokia yra mūsų nauja šeima“, – neslėpė pora. Lukas dar šmaikščiai pridūrė, jog svajonė, kad turės daug laisvo laiko, jau seniai žlugo. Į kelionę jo pasiimta gitara dar vis stovi nepaliesta.

Asmeninio archyvo nuotraukos

Marija įsidėjo pilną lentyną knygų, kurias ketina perskaityti, bet kol kas nė viena jų nėra atversta. Kad rūpesčių būna ne tik namuose, Lukas ir Marija įsitikino jau pirmomis kelionės dienomis, kai parkuodami sudaužė automobilį ir įlenkė kemperio šoną. Spalį netikėtai užklupęs sniegas Jeloustouno parke, kuriame jie planavo grožėtis įspūdingų spalvų rudeniu, privertė keisti planus ir greičiau sukti į Amerikos pietinių valstijų pusę. Arktinis šaltis pasirodė nelabai tinkamas gyventi aliumininiame kemperyje – viduje naktimis buvo taip šalta, kad teko miegoti apsivyniojus galvas marškinėliais. Artimiausiuose Luko ir Marijos planuose – Teksaso ir Naujosios Meksikos valstijos, o pavasarėjant jie vėl suks į šiaurę. Kaip ir dera programuotojui, Lukas sukūrė tinklaraštį, kuriame draugai gali sekti kelionės maršrutą ir įspūdžius. Jie atvirai dalijasi informacija, kiek išleidžia kelionėje. „Nežinia, kiek tų kilometrų iš viso bus. Kartais taip išeina, kad sukame ratus aplink tą pačią vietą, beveik nekeisdami savo geografinės padėties. Nenorime daug laiko praleisti automobilyje, nes keliaujame su mažu sūnumi. Stengiamės važiuoti tada, kai Vėjas miega pietų miegą, dažnai stojame, kad kelionė neprailgtų“, – pasakojo keliautojai.

Lemtingai priglausta sena knyga „The Most Scenic Drives in America“ („Gražiausi Amerikos maršrutai“) tapo svarbiausia jų kelionės maršruto įkvėpėja. „Gal dėl to, kad knyga yra seniai leista, jos maršrutai labai skiriasi nuo tų, kurie pastaruoju metu populiarūs internete. Dėl to ir turistai yra kitur. Ieškodami įdomių vietų pagal tą seną kelionių vadovą randame tikrų deimančiukų, į kuriuos beveik neužklysta žmonės“, – tikino lietuviai. Marija dar paaiškino, kad Amerikoje yra begalė maršrutų kelionėms automobiliu. Vien Jeloustouno nacionaliniame parke yra trys skirtingi maršrutai. Dauguma keliautojų skuba ir neturi laiko viskam ištyrinėti. „Jie pamato populiariausias vietas, o į atokius kampelius nenuvažiuoja. Kadangi mes turime daugiau laiko, galime pajusti tikrą keliavimo laisvę. Kelyje sutikome laukinių mustangų, bizonų, meškų, matėme upėje šokinėjančias lašišas ir jas medžiojančias meškas, begalę barškuolių, briedžių, stirnų ir kiškių. Gamta čia pilna gyvybės!“ – potyriais džiaugėsi netradiciniai keliautojai. Toldami nuo San Francisko keliautojai atranda visiškai kitokią Ameriką. „Didmiesčiuose visur matai dirbančius, į kompiuterius sulindusius žmones. Kavinėse jie beveik nesišneka. Kai po truputį tolstame nuo San Fransisko, pastebime, kaip keičiasi žmonių bendravimas. Štai Montanos valstijoje kavinėje matai visas tris šeimos kartas. Jie kalbasi apie šeimą ir vaikus“, – pastebėjo Marija ir Lukas. Nors mažesni Amerikos miesteliai keliautojams pasirodė daug labiau apleisti, žmonės juose draugiškesni. Jie negaili laiko padėti net ir nepažįstamajam.

Lukas ir Marija buvo maloniai nustebinti, kai Oregono valstijoje kelio paklaustas žmogus išsuko iš savojo maršruto ir jų automobilį lydėjo tol, kol įsitikino, kad jie yra saugūs ir nebepasiklys. „San Franciskas ir Los Andželas yra kitokia Amerika. Dabar geriau suprantame, apie ką kalbėjo žmonės per pastaruosius JAV prezidento rinkimus. Labai skiriasi ir automobiliai, ir maisto pasirinkimas parduotuvėse“, – palygino emigrantai. Mėgstantys gaminti Lukas ir Marija sunkiai randa kokybiškų maisto produktų mažuose miesteliuose, kur parduotuvėse dominuoja šaldyti produktai, konservai ir alkoholis. Jie stengiasi apsirūpinti maisto atsargomis didesniuose miestuose. Natūralu, kad visą laiką būnant kartu ir gyvenant tokioje mažoje erdvėje iškyla sunkumų išlaikyti nuolatinę šeimos harmoniją. Juolab kad jų šeima neseniai padidėjo. „Aišku, kad pykstamės. Bet dabar tenka taikytis greičiau, nes niekur negalime vienas nuo kito pabėgti. Turime išsiaiškinti konfliktų priežastis, kad jie nepasikartotų“, – atviravo Lukas. Pradžioje pora daugiausia nesutarė dėl to, kad jiems vis neužtekdavo laiko padaryti viską, ką būdavo suplanavę. Subyrėjo kai kurios iliuzijos. „Kad ir susipykstame, susidraugauti vis tiek reikia. Tai padeda mums geriau pažinti vienam kitą ir lengviau keliauti drauge. Mūsų santykiai tampa vis tvirtesni“, – tikino abu. Net ir neturėdami nuolatinės gyvenamosios vietos Lukas ir Marija kartais sulaukia svečių. Neseniai Oregono valstijoje juos aplankė draugai, automobiliu atkeliavę iš San Francisko. Praleisti kartu Kalėdas planuoja atskristi draugai iš Anglijos, jie irgi išsinuomos kemperį ir trumpai keliaus drauge.

Daug gražių emocijų suteikia ir pakelėje sutikti nepažįstami žmonės. Neseniai jie vakarojo prie laužo su šeima, keliaujančia su keturiais mažais vaikais. „Oregono valstijoje sutikome du žvejojančius jaunuolius, kurie niekada nebuvo išvažiavę iš savo valstijos. Jie turi ypač sėkmingą verslą, nors net neturi savo interneto svetainės. Mus įkvepia sutikti sėkmės lydimi jaunuoliai, kurių vertybės ir gyvenimo būdas visiškai kitokie. Tai rodo, kad sėkmė nebūtinai turi būti paremta Silicio slėnio modeliu“, – įsitikino Lukas. Marija džiaugiasi, jog pamažu jie pradeda artėti prie tikrojo savo kelionės tikslo – sulėtinti laiką, kad galėtų geriau apgalvoti savo idėjas, jas palaistyti ir išbrandinti. „Gyvendami mieste daug laiko praleidžiame kalbėdami telefonu, susitikimuose, parduotuvėse ir restoranuose. Viskas yra smagu, bet visa tai nėra esmė. Kelionėje viskas kitaip – jeigu linksma, čia yra linksmiau, jeigu liūdna – liūdniau. Žinoma, kartais būna neramu, ar teisingai pasirinkome kelią“, – vis dar svarsto pora. Pasikeitęs gyvenimo būdas nereiškia, kad Steibliams reikėjo atsisakyti savo darbų. Luko programavimo darbams svarbiausia yra interneto ryšys. Neretai jo buvimas pakeičia artimiausius kelionės planus. Lukas neslėpė kelionėje net tapęs produktyvesnis: „Dabar prie kompiuterio dirbu tik 15 valandų per savaitę. Bet tos valandos yra gerokai efektyvesnės, nes važiuodamas sugalvoju viską, ką ketinu padaryti. Kai turiu mažiau laiko, nebenukrypstu nuo tikslo.“ Marija taip pat dirba nuotoliniu būdu. Ji pripažįsta, jog dėl to, kad dažnai nebūna interneto ryšio, jie priversti kūrybiškai ieškoti darbo vietų: „Atradome seną gerą darbo vietą – biblioteką. Atsinešame gultuką Vėjui, jis miega, o mes sėkmingai dirbame tylioje, kūrybingoje aplinkoje.“

Pasirinko gyvenimą arčiau gamtos

Kemperių istorija jau skaičiuoja šimtą metų. Jie ypač išpopuliarėjo 7-ajame dešimtmetyje, kai rinkoje atsirado pigesnių modelių. Lukas ir Marija keliauja kultinio dizaino „Airstream“ kemperiu, sukurtu 1921 metais. Iš sidabro spalvos aliuminio pagamintas „Aistream“ kemperis tvirtinamas kaip automobilio priekaba. Jame yra visi moderniam gyvenimui reikalingi patogumai – dušas, tualetas, viryklė, orkaitė, televizorius ir radijas. Gerai išplėtota kemperių parkų sistema suteikia daug galimybių pasirinkti patogiausią gyvenimo vietą. Ją užsisakyti lengva internetu ar specialiose kemperių parkų programėlėse. Pasibaigus populiariam turistiniam sezonui rugsėjo mėnesį laisvų vietų parkuose yra pakankamai. „Porą trejetą naktų galime nakvoti bet kuriame gamtos kampelyje, nes mūsų mobiliuose namuose yra viskas, ko reikia. Jei planuojame apsistoti ilgiau, atkabiname kemperį nuo automobilio ir prijungiame prie vandens ir elektros sistemos kemperių parke. Dabar, kai geriau įgudome, gebame įsirengti naujoje vietoje per 30 minučių“, – patirtimi dalijosi lietuvių pora. Kelionės išlaidos yra perpus mažesnės nei gyvenant San Franciske. Ilgalaikė vieno miegamojo buto nuoma San Fransiske vidutiniškai dienai kainuoja apie 150 JAV dolerių, o vienos dienos rezervacija kemperių parke – nuo 20 iki 70 JAV dolerių, priklausomai nuo siūlomų paslaugų. Kiek didesnės išlaidos tenka benzinui. „Neturime daug progų išleisti pinigus. Kartais galvojame, kad gyvename panašiai kaip filmo „Namelis prerijose“ herojai. Eidami į miestelio parduotuvę ar restoraną stengiamės apsirengti gražiau. Einame lyg į šventę. Tai kitokia vertė, kurios nejutome gyvendami didmiesčiuose“, – pasakojo pervažiuoti visą Ameriką pasiryžę lietuviai. Lukas ir Marija savo gyvenimą dabar skirsto į trijų tipų dienas – kelionių, darbo ir kraustymosi. Paprastesnis, lėtesnis gyvenimo būdas arčiau gamtos jiems suteikia progos artimiau pažinti vienam kitą ir tvirtinti savo jauną šeimą. Jų kelionę galite sekti tinklaraštyje www.lukas.travel

Visą straipsnį galite rasti lrytas.lt.

Parašykite komentarą

Rėmėjai