Lietuvos įmonė sudarė sutartį dėl savo palydovų paleidimo į kosmosą iš Elono Musko privačios kosminio transporto kompanijos „SpaceX”.
„NanoAvionics“ pagamintas palydovas į orbitą turėtų patekti iki šių metų gruodžio su „SpaceX Falcon 9“ misija.
Pasak vieno iš bendrovės įkūrėjų, Lietuvos palydovai gali būti naudojami planuojant ir plėtojant infrastruktūrą, iš viršaus viskas visada matosi daug geriau.
„Jei paleisite palydovą su kamera, galėsite apžvelgti didesnį plotą ir palyginti, kaip laikui bėgant viskas keičiasi“, – sako „NanoAvionics“ įkūrėjas Vytenis Buzas. „[Pavyzdžiui] upės kranto erozija arba transporto srautų kaita.” Be to, palydovinės nuotraukos gali būti naudojamos stebėti pasėlių laukus ir parodyti, kur reikalingas gausesnis laistymas ar trąšų kiekis.
Nors lietuviškas palydovas yra palyginti mažas įrenginys, tačiau jo nešimas į kosmosą gali kainuoti nemažus pinigus. Anot astrofiziko Kastyčio Zubovo, kosminės misijos anksčiau kainavo šimtus milijonų dolerių, tačiau daugkartinio naudojimo paleidimo sistemos kainą sumažino dešimt kartų.
Mokslininkus labiausiai domina palydovų surinkta informacija apie planetas už Saulės sistemos ribų, kurios galėtų išlaikyti gyvybę. Šiais laikais atsiranda daugiau ir įvairesnių galimybių studijuotis tolimas planetas. Artimiausiu metu net galėsime ištirti kai kurių planetų atmosferą “, – sako A. Zubovas.
Originalų straipsnį anglų kalba skaitykite LRT.lt
Iš anglų kalbos vertė Ingrida Gailiūnė.