Tarptautinis kultūros paveldo festivalis „Heritas“ neseniai pristatė naują skaitmeninę erdvę, kuri padeda pažinti su kultūros paveldą. Lankytojai tai padaryti gali virtualiose ekskursijose, kultūros paveldo specialistų paskaitose bei diskusijose, atskiras turinys skirtas ir jauniausiems paveldo puoselėtojams. Virtualiuose „Herito“ namuose nuolat pildomas ir atnaujinamas turinys gali puikiu pasirinkimu turiningam laisvalaikiui namuose, todėl pristatome keletą „Neakivaizdinio Vilniaus“ rekomendacijų tiems, kas nori susipažinti su Vilniaus paveldo paslaptimis.
„Heritas“ – tai jau trečius metus iš eilės vykstanti savanoriška, pilietinė iniciatyva, skirta ne tik siauram kultūros paveldo specialistų ratui, tačiau ir plačiajai visuomenei, neabejingai paveldui. Kartą per metus organizuojamas kultūros paveldo festivalis suburia paveldo specialistų ir entuziastų bendruomenę, kuri kultūros paveldą bei seno pritaikymą naujam pristato per patirtį, prisilietimą ir pažinimą.
Virtualios veiklos suaugusiems
Virtuali ekskursija – Tarp Stiklių ir Dominikonų – Vainų rūmai. Vilniuje Dominikonų gatvėje esantys rūmai, XVII a. antrojoje pusėje priklausę didikams Vainoms-Jaseneckiams, miesto paveldo gerbėjams šiandien geriau žinomi vėlesnių savininkų – Pociejų – vardu. Sostinės XX a. pirmosios pusės istorijos tyrėjams tai yra pastatas, kuriame veikė Marijos ir Jurgio Šlapelių knygynas, o neretam vilniečiui rūmai lengvai atpažįstami buvusios „Vilniaus vandenų“ būstinės pavadinimu. Senojo pastato mūrai mena ne vieną didikų giminę – Bžostovskius, Radvilas, Umiastovskius. Ne vieno šimtmečio istorijos aidi ir XV a. gotikiniuose rūsiuose, ir po ilgo laiko vilniečiams ir miesto svečiams vėl atvirame rūmų kieme. Dabar tai Senatorių pasažas – senamiesčio širdyje kokybiškam maistui skirta erdvė, kurioje siekiama suvienyti atsakingai veikiančius Lietuvos ūkininkus bei amatininkus. Pasiklausyti jų pasakojimų ir susipažinti su atgaivintomis pastato istorinėmis funkcijomis bei pamatyti naujas jo pritaikymo galimybes kviečiame šioje ekskursijoje.
Virtuali ekskursija – Užupis: kita pusė. „Heritas“ ir Medinės miesto architektūros muziejus kviečia pasižvalgyti po medinį Užupį. Istoriškai senamiesčiui priskiriamoje vakarinėje priemiesčio dalyje, garsėjančioje Užupio konstitucija, Undinėle bei iš betoninio kiaušinio išsiritusiu Angelu, vyrauja mūras, tačiau pakilę Krivių ir Polocko gatvėmis galime rasti ir kitokio, medinio Užupio atgarsių. Mediniai priemiesčio namai ne kartą keitėsi: kito pastatų tūriai, planavimas, fasadai. Užupio medinės architektūros paveldo vizitinė kortelė – namas Polocko g. 52 – nėra išimtis. Šis pastatas ne kartą pertvarkytas, apie tai byloja skirtingais etapais dekoruoto interjero tinko sluoksniai. Namas ir šiandien keičiasi, jis tvarkomas ir rengiamas naujam gyvenimo etapui – jame įsikurs Medinės miesto architektūros muziejus.
Virtuali ekskursija – Gėlių (gatvės) sinagoga. Lietuvoje sinagogos kadaise sudarė vieną gausiausių sakralinių pastatų grupių. Vilniuje būta gerokai per 100 žydų maldos namų. Šiomis dienomis atnaujinama subtiliai į namų fasadų perimetrą įsiliejusi Gėlių gatvės sinagoga, dažniau vadinama tiesiog Gėlių sinagoga. Pasivaikščiojimas po Zavelio Germaizės ir Dovydo Levinsono sinagogą suteikia retą galimybę pamatyti pastatą procese – jau nebe apleistą ir nugyventą, bet dar ir nekvepiantį šviežiu dažų sluoksniu. Atidengti sienų dekoro elementai, gipsinės rozetės, žvaigždėtas kupolas, išsaugoti maldos metu naudoti įrašai, išlikę iki šių dienų, moterų galerijos pasakojimai ir vieta, kur buvo saugoma ir skaitoma Tora. Ši ekskursija – tai unikali galimybė pasivaikščioti ten, kur 1925 metais aidėjusio garsaus kantoriaus Mošės Kusevickio* balso klausydavo daugiau kaip 120 maldininkų.
Visą straipsnį ir daugiau įdomių ekskursijų rasite neakivaizdinisvilnius.lt