Jaukus vakaras kaime. Jau temsta, o jūs, pakėlęs galvą į dangų, stebite žvaigždes. Lengvai papučia švelnus vėjas, užuodžiate pievos gėlių aromatą ir tą akimirką išvystate Orioną, kuris lietuviškai dar vadinimas Šienpjovių žvaigždynu. Tą akimirką suvokiate – tai tikra vasaros idilė.
Skamba per gerai, kad būtų tiesa? Visai ne. Pristatome jums neeilinę edukacinę pramogą – Garsios Tylos Observatoriją. Tai – Josvainių seniūnijos pakraštyje, Gailiakaimyje, ant šlaito stūksanti šimtametė sodyba, kurioje astronomijos entuziastas Simas Šatkauskas su žmona Vida įkūrė dangaus pažinimo bei vienovės su visata kampelį. Kviečiame skaityti ir kiek išsamiau sužinoti apie šią observatoriją ir joje vykdomas edukacines veiklas.
Observatoriją įkūrė senoje sodyboje viduryje Lietuvos
Prieš maždaug dešimtmetį Simas ir Vida su vaikais nusprendė – jie nori persikraustyti gyventi į kaimą. Namais tapo sena, paveiksliuką primenanti sodyba, esanti Kėdainių rajono pakraštyje – kone pačiame Lietuvos centre. Šalia tekantis Nevėžis, upės šlaitai, nuo kurių linksta senos obelys, pro šalį besidriekiantis „Camino Lituano“ piligriminis maršrutas – sodybos erdvė tarytum pati iš savęs skleidžia ramybės bei dvasingumo jausmą. Būtent tada iš naujo atgimė ir Simo aistra astronomijai. Dangaus kūnais jis domėjosi jau nuo vaikystės, tačiau nauji namai vėl priminė, kad astronomija – ta veikla, kuri Simui teikia daug laimės. Iš pradžių observatoriją jis įsirengė savo balkone. Vėliau, pasistatė ir didesnę – kieme.
Vasaromis Simas su šeima stebėdavo dangaus kūnus iš savo observatorijos. Žiemą – šiltai namuose, mat vaizdas iš teleskopų perduodamas į kompiuterį bei televizorių. „Mes esame mažos žvaigždės, maži dangaus kūnai, esame vienis su visa Visata. Tas suvokimas ne gniuždo, o suteikia sparnus“ – savo potyrius apibūdina Simas. Jis suvokė, jog šio jausmo – negalima pasilikti tik sau. Būtina dalintis su kitais – suteikti galimybę žmonėms susilieti su visata, tuo pat metu sužinant ir mokslinę informaciją apie dangaus kūnus. Taip ir gimė Garsios Tylos Observatorija – vieta, kurioje vykdomi astronominiai stebėjimai, edukacinės programos.
„Kuriame ir organizuojame šiuolaikiškas, visapusiškas, informatyvias, moksliniais faktais ir žiniomis paremtas astronomines pramogines programas ir edukacijas įvairaus amžiaus klausytojams“ – taip savo veiklą apibūdina observatorijos įkūrėjai. Giedrą dieną edukaciją jie papildo ir dangaus stebėjimais elektroninių ir vizualių teleskopų pagalba. „Programas sukūrėme, kad parodytume patį žmogų kaip reikšmingą ir reikalingą, neatsiejamai svarbų ir gražų Kosmoso elementą. Tai darome patraukliai, moderniai ir prieinamai. Siekiame, kad mūsų klausytojai pasijustų svarbia ir neatskiriama Visatos dalimi ir būtų laimingi <…> Mūsų programos yra pritaikytos įvairių klausytojų ratui: nuo darželinukų iki senjorų. Dažnas mokytojas maloniai nustemba, kiek daug klausimų apie kosmosą turi jo mokiniai. Dažnai ir suaugusieji nustemba, kodėl jie niekad nesusimąstė apie kosmosą, žvaigždes, kurios kasnakt yra virš mūsų, o mes tarp jų“ – papildo Simas ir Vida. Beje, programas jie organizuoja tiek gyvai, tiek per Zoom platformą. Tad jei niekaip nepavyksta atvykti į sodybą, galima užsisakyti ir virtualią pamoką.
Visgi, jeigu tik turite galimybę, rekomenduojame nuvykti į pačią sodybą – jos įkūrėjai ne tik įdomiai pristato astronomijos mokslą, tačiau ir leidžia pasimėgauti jų teritorijos privalumais: laužaviete, kepsnine ir pasakiškos gamtos apsuptimi. Puiki galimybė pabėgti iš miesto ir įgyti tiek naujų žinių apie mus supantį pasaulį, tiek pailsėti. Daugiau informacijos apie edukacijas ir kitas programas rasite čia:
FACEBOOK:
https://www.facebook.com/GarsiosTylosObservatorijaEdukacijos
FACEBOOK:
https://www.facebook.com/groups/garsiostylosobservatorija/?ref=share
ASTROBIN:
https://www.astrobin.com/users/S1mas/
YOUTUBE KANALAS:
https://youtube.com/channel/UC4LxFvgQ9zLyvaQIGrdaDHg
YOUTUBE KANALAS:
https://youtube.com/channel/UCM3bKSk_hsFveT2t9eKFOjg
„Garsios Tylos Observatorijos“ koordinatės: 55.16271323090022, 23.802848382570886; Papildoma informacija: garsi.tyla@gmail.com; Tel.nr. 864564973
Originalus straiosnis publikuotas www.welovelithuania.com