Šeštadienį du „Kongsberg NanoAvionics“ („NanoAvionics“) sukurti palydovai kartu su „SpaceX“ misija „Transporter 7“ pakilo į kosmosą iš Kalifornijoje esančios Vandenbergo kosminių pajėgų bazės ir buvo paleisti į 500 km aukštį. Vienas iš jų yra skirtas Dubajaus elektros ir vandens tiekimo tarnybai (DEWA) ir aptarnaus didžiausią pasaulyje saulės baterijų parką, rašoma „NanoAvionics“ siųstame pranešime žiniasklaidai.
„DEWASAT 2“ mažasis palydovas – ankstesnės „DEWA“ misijos tąsa. Praėjusių metų sausio mėnesį į orbitą buvo paleistas „NanoAvionics“ Lietuvoje pagamintas „DEWASAT 1“. Po šio įvykio „DEWA“ tapo pirmąja pasaulyje komunalinių paslaugų įmone, turinčia savo palydovą orbitoje.
Abu palydovai „DEWASAT“ 1 ir „DEWASAT 2“ yra „DEWA“ programos „Space-D“ dalis. Programos tikslas padėti Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) komunalinių paslaugų bendrovėms gerinti elektros ir vandens tinklų eksploatavimą, priežiūrą ir planavimą. Vienas iš palydovų fotografuos „DEWA“ infrastruktūrą, o kitas priims ir siųs trumpąsias žinutes apie sensoriais fiksuojamą tinklų būklę.
Pastarasis palydovas veikia kaip komunikacinis įrenginys, ryšį teikiantis ir nuo antžeminių komunikacijos tinklų nutolusiose lokacijose, tai ypač aktualu dykumoms. Palydovai bus naudojami stebėti Dubajaus elektros energijos tinklams, aprūpinantiems daugiau kaip 3 milijonus žmonių.
„Elektros bei vandens tiekimo optimizavimas pasitelkiant palydovines technologijas padeda ne tik sumažinti išlaidas, bet ir prisidėti prie klimato kaitos sušvelninimo. Didžiuojamės, kad Lietuvoje kuriami mažieji palydovai suteikia galimybę „DEWA“ bendrovei būti novatoriškų palydovinių programų priešakyje“, – komentuoja „NanoAvionics“ įkūrėjas Vytenis J. Buzas.
Lietuvoje įsikūrusios bendrovės „NanoAvionics“ ir pažangiausiais sprendimais garsėjančios Dubajaus įmonės „DEWA“ bendradarbiavimas apima ne tik palydovų gamybą, bet ir jų paleidimo valdymą, antžeminės stoties statybą ir žinių perdavimą – išsamią mokymo programą JAE specialistams ir pagalbą plečiant būsimus „DEWA“ kosmoso infrastruktūros pajėgumus.
Originalus straipsnis publikuotas LRT.lt