Mieli pasaulio lietuviai,
daugiau nei tūkstantį metų kuriame ir iš kartos į kartą perduodame Lietuvos Valstybę. Puikiai žinome, kiek daug kartų per visus šiuos metus mūsų protėviai susidūrė su iššūkiais, klupo ir kėlėsi, ir bendrai veikdami pasiekė daugybę pergalių. Sugebėjome išgyventi ir augti kaip Valstybė tik todėl, kad sudėtingiausiais istorijos momentais gebėjome susitelkti, darėme tai, kas tuo metu buvo svarbiausia, padėjome tiems, kam tuo metu pagalbos reikėjo labiausiai.
Pastaroji pandemija tapo dideliu iššūkiu mums visiems. Vos per kelias dienas atviras ir globalus pasaulis staiga sustojo, ėmė užsidarinėti daugelio šalių sienos. Sustojo verslas, ištuštėjo mokyklos, o ligoninės ėmė skubiai ruoštis virusu užsikrėtusiųjų antplūdžiui. Užsienio reikalų ministerija didžiąją dalį savo žmogiškųjų išteklių nedelsdama perorientavo darbams, kuriuos diktavo pandemija – padėti užsienyje įstrigusiems Lietuvos žmonėms. Lietuvos diplomatinės tarnybos istorijoje tai buvo precedento neturinti savo piliečių gelbėjimo operacija. Rengti repatrijavimo skrydžiai, organizuotas specialus traukinys, keltas, pasitelktas europinis pagalbos mechanizmas, spręsta daugybė iškilusių iššūkių. Kai tapo akivaizdu, kad su turimais ribotais žmogiškaisiais resursais, ypač užsienyje, galime nepajėgti padėti kiekvienam besikreipiančiajam, nusprendėme paprašyti ir gyvenančių užsienyje tautiečių pagalbos.
Vos per keletą dienų į Užsienio lietuvių departamento kvietimą tapti savanoriais užsienyje atsiliepė per 200 lietuvių iš 40-ies pasaulio šalių, kurie siūlė įvairiausią pagalbą: nuo pagalbos susikalbant užsienio kalba iki nakvynės savo namuose. Vyko ir panašios visuomeninės tarpusavio pagalbą skatinusios iniciatyvos. Tai buvo ypatingo susitelkimo ir solidarumo ženklas.
Šiandien – Pasaulio lietuvių vienybės dieną – noriu nuoširdžiai padėkoti kiekvienam atsiliepusiam ir kiekvienam, kuris į sunkią padėtį patekusiam tautiečiui ištiesė pagalbos ranką. Jūs tapote milžinišku gelbėjimo tinklu, kuris leido žinoti, kad ypač sudėtingose situacijose yra į ką atsiremti. Tai tapo gražiu liudijimu, kad Globalios Lietuvos idėja tarp viso pasaulio lietuvių yra gyva.
Taip pat dėkoju už paramą, kurią šios pandemijos metu siuntėte Lietuvai. Buvome liudininkais daugybės gražių tiesioginės pagalbos akcijų medikams, pandemijos labiausiai paveiktoms visuomenės grupėms, moksleiviams, nevyriausybiniam sektoriui, pagaliau – artimiesiems, draugams, kaimynams. Buvo aukojama Lietuvos COVID-19 pasekmių mažinimo fondui, kitiems fondams bei visuomeninėms iniciatyvoms – ir kaip visuomet – didesnė dalis visos pagalbos buvo suteikiama tyliai, nesireklamuojant. Visa Jūsų suteikiama pagalba tarsi cementas stiprino ir, tikiu, toliau stiprins mūsų Tėvynės pamatus.
Tiek Lietuva, tiek ir visas pasaulis šiandien žengia į socialinių ir ekonominių sukrėtimų ir neapibrėžtumo laikotarpį. Bus ir jau yra tautiečių tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje, kurie neteko darbo ir pajamų, kurie patiria didelius iššūkius savo gyvenime, todėl kreipiuosi į Jus prašydamas ir toliau išlikti vieningiems.
Džiaugiuosi, kad mūsų tautiečiai, gyvenantys užsienyje, patys ar padedami diplomatinių atstovybių jau susibūrė ir toliau telkiasi į tarpusavio pagalbos grupes. Negali nežavėti Jungtinių Amerikos Valstijų, Airijos, Norvegijos, Jungtinės Karalystės, Australijos, Islandijos, Ispanijos, Italijos, Vokietijos ir kitų šalių bendruomenių iniciatyvos padėti į bėdą patekusiems tautiečiams. Tai ir yra tikrasis bendruomeniškumas.
Raginu niekados nepamiršti, kad Lietuva yra mūsų visų, todėl nesiskaldydami į ateivius ir išeivius, kiekvienas save siejantis su Lietuva ir norintis savo patirtimi, žiniomis ir darbais prisidėti prie modernios ir klestinčios Lietuvos kūrimo bei lietuvybės pasaulyje išlaikymo – tęskime bendrą darbą „vardan Tos“.
Linas Linkevičius
Užsienio reikalų ministras