Sausio 21-22 dienomis, Šv. Kazimiero parapijos patalpose įvyko jau tradicija tapusi Vakarų Pakrantės Mokytojų Konferencija, kurią organizavo Šv. Kazimiero Lituanistinė Mokykla ir finansiškai rėmė JAV LB Švietimo Taryba iš Lietuvių Fondo paskirtos paramos.
Šeštadienį visa mokykla, mokytojai, tėveliai ir svečiai susirinko salėje pasiklausyti kanklininkės ir vokalistės Simonos Smirnovos pristatymo apie tradicinį lietuvišką instrumentą – kankles ir jų pritaikymą lietuvių mokyklose bei bendruomenėse. Savo skambiu balsu ir išsamiomis žiniomis Simona supažindino publiką su kanklių istorija ir skambesiu, padainuodama ir pritaikydama ritminius atsiliepimus iš žiūrovų. Taip pat teko susipažinti su jos naujai išleista natų knyga, Kanklės in New York, kurioje Simona sutelkė lengvai grojamas daineles pritaikytas ne vien kanklėms, bet ir kitiems instrumentams. Mokiniai susižavėjo ir paklausti, kas nori išmokti kanklėmis skambinti, vos ne visi pakėlė rankas. Teks mokyklos vadovybei surasti kankles ir vietines mokytojas čia Los Andžele! Gal kas pasisiūlysite?
Antroje programos dalyje mokytoja Vitalija Virbukienė pristatė Mokinių /Tėvelių simpoziumą, kuriame dalyvavo seminaristai, t.y.vienuoliktos ir dvyliktos klasės mokiniai ir tėveliai. Šiais metais nauja staigmena paįvairino simpoziumą. Prisidėjo ir trečia karta – seneliai. Tema: „Muzika ir kiti menai mano gyvenime“. Kiekvienas mokinys turėjo progą trumpai paaiškinti kokią reikšmę menai ir muzika turi jų gyvenime. Jie atskleidė daug įžvalgių minčių, pavyzdžiui, jų žodžiais: „muzika nukelia mane į kitas plotmes; senelis mane išmokė įvertinti klasikinę muziką; muzika yra kaip „laiko mašina“ , nes man patinka dainos, kurios tėvams patiko; menas turi būti įvertintas už menininko savaime matomą talentą, o ne už abstrakčią interpretaciją” ir t.t.
Tėveliai, Vida Bruožienė, Stepas Puodžiūnas ir Giedrė Garbisch paaiškino, kad menas ir muzika yra nuo jaunų dienų įaugę į jų asmenybes, ir jiems suteikia džiaugsmo ir pasitenkinimo. Močiutė Gražina Grinkevičienė prisiminė vaikystės dienas Lietuvoje, kada nuo mažens dainavo mokykloje, o vėliau ir ansambliuose. Dr. Rolandas Giedraitis išsakė savo didelę meilę klasikinei muzikai, kurią perdavė savo anūkėms.
Mokytoja Vitalija Virbukienė sukvietė visus į ratą, parodydama kaip veda pamoką su seminaristais, pradedant su ryto ratu, tęsiant su žodžių žaidimais ir įtraukiant visus į gyvą mokymąsi.
Pati mokytojų konferencija prasidėjo sekmadienį su ankstyvomis šv. mišiomis, ypatingai kun. Tomo Karanausko atlaikytomis už mokytojas. Salėje laukė pusryčiai, registracija, mokinių darbų ir metraščių peržiūra, susipažinimas ir prisistatymas. Marytė Newsom pasveikino visus ir iškvietė viešnias iš kitų mokyklų: Astą Čuplinskienę, direktorės pavaduotoją iš Čikagos Maironio Mokyklos ir Švietimo Tarybos narę; Sandrą Gutaravičius, Maironio Mokyklos darželio mokytoją; Kristiną Vyšniauskienę, Švietimo Tarybos narę ir nuotolinės E-Mokyklos vadovę; Rasą Zakarauskienę, Čikagos Lituanistinės Mokyklos kiškių darželio mokytoją; Aistę Solly, San Francisco Genio Mokyklos direktorę ir mokytoją.
Savo dalyvavimu ypatingą garbę mokytojoms suteikė mūsų generalinė konsulė Laima Jurevičienė, jau antrus metus dalyvaudama mokytojų tarpe. Iš vis susirinko arti trisdešimt konferencijos dalyvių.
Pagrindinės pristatytojos buvo kanklininkė Simona Smirnova ir dailininkė Danguolė Kuolienė.
Savo energija ir užburiančiu balsu, Simona sužavėjo klausytojus. Tuoj pat sustatė mokytojas į ratą ir pademonstravo kaip su ritminiais judesiais galima klasėje paįvairinti lietuvių kalbos mokymą. Pagrojo kanklėmis, padainavome sutartines keliais balsais, ir pasiklausėme kaip muzika sukelia garsinį foną, kuriame mokinys gali sukurti scenarijus ar pasakojimus.
Dailininkė grafikė Danguolė Kuolienė įdomiai paaiškino, mokslinių studijų teigimu, kaip „keverzojimas“ (piešinėjimas, „doodlinimas“) pamokos metu, nors gal pykdina mokytoją, iš tikrųjų leidžia mokiniui geriau klausytis ir įsiminti mokomąją medžiagą. Ekrane parodė kelis būdus, kaip pritaikyti meną prie lietuvių kalbos pamokos. Didžiausio susidomėjimo sulaukė jos intriguojantis popieriaus lanksytmas į įmantrią akordijono formos knygutę. Mokytojos lankstė taip ir anaip, kartais suklysdamos, bet pamačiusios, kaip ir mokiniui kartais sunku nurodymus sekti.
Išgirdome ir iš kitų mokytojų, kurios pasidalino pavykusiomis pamokomis, pvz. kaip išmokti dešimt Dievo įsakymų ant pirštų, kaip sukūrti lėlių teatriukus ir nufilmuoti, kaip pritaikyti virimo ir siuvimo pamokas ir kitas idėjas.
Konferencijos dalyviams buvo išdalinti sertifikatai, išrašyti lietuvių ir anglų kalbomis, patvirtinant jų dalyvavimą. Konferencija uždaryta kiekvieno dalyvio trumpa santrauka, ką pelnė iš šios dienos.
Šv. Kazimiero Mokyklos mokytojų, tėvų komiteto ir vadovybės pastangų dėka, praturtinome savo žinias dar vienoje puikiai pasisekusioje mokytojų konferencijoje. Kiekvienas asmuo prisidėjo prie konferencijos ruošos: suorganizavo mokinių pasisakymus simpoziume, pasirūpino salės paruošimu ir sutvarkymu, paruošė mokinių plakatus, paruošė pusryčius ir pietus, rūpinosi reikmenų telkimu ir prisidėjo prie kitų darbelių.
Dėkojame JAV LB Švietimo Tarybai už pagrindinį konferencijos finansavimą, Šv. Kazimiero mokyklai ir California Lithuanian Credit Union pirmininkui Dainiui Vaidilai, už kasmetinę finansinę paramą. Savo žodyje direktorė, dėkodama kredito unijai, siūlė dalyviams pasinaudoti unijos paslaugomis: „ Jeigu turite daug pinigų, dėkite į bankelį. Jeigu neturite – pasiskolinkite !”
Pasisėmę naujų, kūrybingų idėjų, mokytojos nekantriavo sugrįžti į savo klases jas įgyvendinti!