Spalis – Rožinio maldos mėnuo

10/04/2024

Istorija

Dabartinio Švč. Mergelės Marijos rožinio (liaudyje vadinamo rožančiumi) autoriumi laikomas Šv. Dominykas (1170-1221). Pasak legendos, 1208 metais jam Prancūzijoje prie Tulūzos skelbiant krikščionybę, Prujo koplyčioje naktį apsireiškusi Dievo motina ir trys nepaprastai gražios karalienės. Kiekviena jų turėjo po 50gražių mergaičių su rožėmis. “Trys karalienės, – aiškino Marija Dominykui, – yra trys rožinio dalys. Kiekvienos karalienės 50 mergaičių su rožėmis – tai 50 “Sveika, Marija” maldų. Baltoji karalienė reiškia Džiaugsmingąją rožinio dalį, raudona – Skausmingąją ir auksinė – Garbingąją. Šios trys dalys – tai mano Sūnaus prasidėjimo, gimimo, kentėjimo ir prisikėlimo slėpiniai. Tuomet suklydusieji supras ir grįž prie Dievo”. Nuo tada Šv. Dominykas pradėjo skelbti Šv. rožinio maldą ir ši maldos forma paplito visame pasaulyje. XIV ir XV amžių sandūroje, prie rožinio pamaldumo tobulinimo daug prisidėjo prancūzų kartūsų vienuolis Adolfas Esenietis ir domininkonas Alainas de la Roche. 1521 metais galutinę šio pamaldumo formą sukūrė domininkonas Alberto de Castello ir ji tapo visų tikinčiųjų liaudies malda.

Tradicija kalbant ar giedant Švč. Mergėlės Marijos rožinį švęsti paplito nuo 1571 metų, kada popiežius Pijus V spalio 7 d. (pergalės prieš turkų laivyną proga) įsteigė Pergalės Dievo Motinos liturginę šventę. Po dvejų metų popiežius Grigalius XIII šią šventę pavadino Šventojo Rožinio švente ir perkėlė švęsti pirmąjį spalio sekmadienį. Popiežius Pijus IX atkėlė šią šventę į spalio 7 dieną. Nuo 1883 m. popiežius Leonas XII visą spalio mėnesį paskiria Šventojo Rožinio kalbėjimo ir giedojimo mėnesiu. 

Rožinio malda

Religinė liaudies praktika yra reiškinys, vadinamas laiudies pamaldumu ar religingumu, turinčiu didelę įtaką dvasiniam tikinčiųjų gyvenimui. Katalikų liturgiją sudaro šventosios Mišios ir pridedamųjų pamaldų apeigos, kurios viešai ar asmeniškai atliekamas netik per Šv. Mišias bažnyčioje, bet ir namuose ar kelionėje. Tai Kryžiaus kelio pamaldumas, įvairios litanijos ir Šv. Marijos rožinis. 

Nuo 2001 m. popiežius Jonas Paulius II papildė tradicinį rožinį įvesdamas penkis naujus šviesos slėpinius, tuo papildydamas Jėzaus Kristaus gyvenimo slėpinių sąrašą. 

Taigi šiandien turime keturias Šv. Rožinio dalis:

  • Pirma dalis – Džiaugsmo slėpiniai
  • Antra – Šviesos slėpiniai
  • Trečia – Skausmo slėpiniai ir
  • Ketvirta – Garbės slėpiniai. 

Diaugsmo slėpiniai: pirmas – Angelo apreiškimas Marijai, antras – Marija lanko Elzbietą, trečias – Jėzaus gimimas, ketvirtas – Jėzaus paaukojimas šventykloje ir penktas – Jėzaus atradimas šventykloje.

Šviesos slėpiniai: pirmas – Jėzaus krikštas Jordane, antras – Apsireiškimas Galijėjos Kanos vestuvėse, trečias – Dievo Karalystės skelbimas ir kvietimas atsiversti, ketvirtas – Jėzaus atsimainymas ant Taboro kalno ir penktas – Eucharistijos įsteigimas.

Skausmo slėpiniai: pirmas – Jėzaus malda Alyvmedžių sode, antras – Jėzaus nuplakimas, trečias – Jėzaus vainikavimas erškėčiais, ketvirtas – Kryžiaus kelias ir penktas – Jėzaus mirtis.

Garbės slėpiniai: pirmas – Prisikėlimas iš numirusiųjų, antras – Įžengimas į Dangų, trečias – Šventosios Dvasios atsiuntimas, ketvirtas – Dievo motinos Marijos paėmimas į Dangų ir penktas Dievo Motinos Marijos Danguje vainikavimas.

Kaip melstis Šv. Rožinį, galima rasti Liturginiuose maldynuose arba internetinėje svetainėje www.katalikai.lt 

Šventas Liudvikas Marija Grinjonas Monforietis (1673-1716) rašė: ”Rožinis yra galingiausias ginklas, paliečiantis Širdį mūsų Atpirkėjo Jėzaus, kuris myli savo motiną”.

1917 metų spalio 13 d. Fatimos Dievo Motina pasakė vaikams: ”Aš esu Rožinio Motina. Atėjau įspėti tikinčiuosius, kad jie taisytų savo gyvenimą ir prašytų atleidimo už nuodėmes… Žmonės privalo kalbėti rožinį. Tegul jį kalba kiekvieną dieną”.

Tų pačių metų spalio mėnesį Rusijoje įvyko socialistinė revoliucija. Komunizmo šmėkla klajojo ne tik joje, bet ir visame pasaulyje. Tik Dievo malonės dėka per Šv. Mergelės Marijos užtarimą mūsų Tėvynė Lietuva išvydo laisvės dienas. Tai įvyko lietuvos žmonių pamaldumo, patriotizmo ir begalinio laisvės troškimo dėka.

Rusijos šmėkla, užpuolusi Ukrainą, grąsina Europai ir visam pasauliui sunaikinimu, panaudojant atominį ginklą. Melskine Dievą, kad sutramdytų šėtono siautėjimą pasaulyje.  

Šventas Tėvas Pranciškus, vyskupai ir kunigai ragina neapleisti Šv.Rožinio pamaldumo praktikos ypatingai šiais sumišusiais laikais, kur tiek daug melo apgaulės ir karų, kur tiek daug vargstančių ir kenčiančių, kad Švč. Mergelė Marija užtartų šėtono apsėstą pasaulį nuo susinaikinimo.

KVIETIMAS

Los Angeles Šv. Kazimiero parapijos bažnyčioje rožinis bus kalbamas visus keturis spalio mėnesio sekmadienius. Kviečiu kuo daugiau tikinčiųjų prisidėti prie rožinio maldos. Melsimės prieš lietuviškas mišias. Pradžia 10:30 A.M.

Viešpaties malonė telydi visus maldininkus.

Parašykite komentarą

Rėmėjai