Kuo skiriasi Vėlinės ir Visų Šventųjų diena?

11/01/2020

Ar visi gerai žinome, kokią šventę minime lapkričio 1 d.? Daug lietuvių net nesusimąstę atsakytų – Vėlines.

Ir jie būtų neteisūs: iš tiesų lapkričio 1 d. yra Visų Šventųjų diena. Vėlinės yra lapkričio 2 d. Kaip susiklostė tokia situacija, kad vieną šalia kitos turime dvi skirtingas šventes? Iš kur atsirado Vėlinės, iš kur atsirado Visi Šventieji ir kodėl laisvadienis yra būtent Visų Šventųjų diena? Pasirodo, kad to šaknys slypi labai senuose laikuose.

Kaip atsirado Visų Šventųjų diena?

Vėlines ir Visų Šventųjų dieną dabar daugelis sulieja į vieną, tačiau jų kilmė yra skirtinga. Lapkričio 1 d. minima Visų Šventųjų diena yra bažnytinė šventė, priklausanti krikščioniškai liturgijai. Ši šventė atsirado dar ankstyvuosiuose viduramžiuose. Tai bažnyčios tėvų įkūrėjų ir šventųjų atminimo diena. Šią dieną pagerbiami žmonės, po mirties paskelbti šventaisiais, tikimasi, kad jei jiems bus meldžiamasi, jie padės.

Jau ankstyvieji krikščionys minėdavo tų, kurie mirė nukankinti už tikėjimą, atminimą. Šaltiniai tokius atvejus mini jau IV amžiuje. Tiesa, ilgą laiką tokios šventės neturėjo konkrečios datos ir skirtingų krikščionių bendruomenių buvo minimos skirtingu laiku. Galiausiai šventę pripažino aukščiausia bažnytinė vadžia. 609 m. gegužės 13 d. popiežius Bonifacas IV pirmąkart paskelbė kankinių diena ir Romos Panteone aukojo mišias „palaimintajai mergelei ir visiems kankiniams“, nurodydamas, kad ši šventė turi būti minima kasmet. Dabartinė Visų Šventųjų dienos data siejama su popiežiumi Grigaliumi III. Jis 731 m. Švento Petro bazilikoje paskyrė atskirą erdvę „šventųjų apaštalų, visų šventųjų ir kankinių, visų, kurie gyveno teisingai ir ilsisi visame pasaulyje“ relikvijų kaupimui, pakeitė Visų kankinių dienos pavadinimą į Visų Šventųjų dieną bei perkėlė šventės datą į rudenį, lapkričio 1 d.

835 m., gavus popiežiaus ir aukščiausių vyskupų sutikimą, Frankų imperija paskelbė lapkričio 1 d. minėtina diena savo valstybėje. Pamažu šventė paplito po visą krikščionišką pasaulį.

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/ar-zinai/naujiena/idomus-klausimai/15min-paaiskina-kuo-skiriasi-velines-ir-visu-sventuju-diena-1166-875218?copied

Parašykite komentarą

Rėmėjai