Turbūt daugelis iš mūsų manome, kad ką jau ką, bet apie Kūčias žinome viską, viską mokame ir viską darome. Toli gražu taip nėra…
Kūčių nakties tradicijas turi tik dvi tautos pasaulyje – tai lietuviai ir lenkai! Tik nedaugelis žinome ir kitą Kūčių vakarienės išskirtinumą – tai vienintelė išlikusi kalendorinė šventė, sutinkama šeimos rate, kurios metu gera pabūti kartu su pačiais artimiausiais, pasidžiaugti šiuolaikiniame pasaulyje išlikusiais stipriais šeimos ryšiais. Todėl į Kūčių vakarą įpynus daugiau senųjų lietuviškų tradicijų, galėsime ne tik nustebinti vieni kitus, atsipūsti nuo bereikalingų rūpesčių, bet ir kartu su artimaisiais pajusti stebuklingą šventinę dvasią.
Šiandien dalinamės rekomendacijomis, kurios padės pasiruošti šventiniams Kūčių vakarui ir sutikti Kūčias su mažiau streso ir daugiau nuoširdumo.
Moteriški ir vyriški darbai. Senolų išmintis byloja, kad svarbu prieš Kūčias susitvarkyti namus ir kiemą, todėl buvo skiriami vyriški ir moteriški darbai. Vyriški darbai: tikrindavo ar ne kiaura tvora, stogas (jei yra skylių bus skylėti metai), jei netoliese būdavo vandens telkinys, pagaudavo žuvies. Moteriški darbai — tai vidaus švara: valydavo langus, namus, plaudavo visus batus (švariuose batuose galėdavai rasti ir dovanėlę), močiutės suadydavo kojines, moterys plaudavo ir ruošdavo švarius rūbus Kūčių vakarienei.
Švarūs rūbai ir mažiau kalbų (plepalų). Laukiant Kūčių svarbu susitaikyti su artimaisiais ir draugais. Daugiau dėmesio skirti savo mintims. Prieš sėdant Kūčių vakarienės būtina nusiprausti, pasipuošti švariais rūbais. Prie stalo mažiau kalbėti tuščių kalbų.
Balta staltiesė, apvalios formos indai ir maistas (duona). Kūčių vakarienei rinkitės apvalias formas, kurios simbolizuoja saulės sugrįžimo laukimą. Atkreipkite ypatingą dėmesį į duonos kepalą — jis turėtų būti apvalios formos, garbingiausioje stalo vietoje (o ne ant lentynos ar kito stalelio).
Kūčių stalo akcentai: obuolys, duona ir žvakė. Kūčių stalą papuoškite gražiausia turima staltiese (stalą senoliai traktavo kaip altorių). Po balta staltiese padėkite šiaudų. Stalo centre pastatykite ilgą žvakę, perjuostą baltu kaspinėliu, vandens ir advento vainiką. Būtinas stalo akcentas — obuolys. Obuolį supjaustyti kvieskite vyriausią šeimos vyrą, kuris linkėdamas visiems sveikatos jį padalys visiems esantiems (obuolys simbolizuoja, kad visi esame vienas).
Mažiau yra daugiau. Tradiciškai ant Kūčių stalo būdavo ne dvylika, o devyni patiekalai. Jo simbolika, atėjusi iš mėnulio kalendoriaus, dažnai apdainuojama folklore. Vėlau atsirado 12 patiekalų. Skaičius dvylika aiškinamas 12 Kristaus apaštalų, 12 mėnesių ir kiekvienam jų skirta po atskirą patiekalą. Kūčių vakarą stropiai suskaičiuokime patiekalus ir nesistenkime Kūčių supainioti su Kalėdomis. Priartėjimas prie senųjų tradicijų leidžia pastebėti tai, ko nematome skubėdami ir stengdamiesi daryti vis daugiau.
Kūčiukų receptas:
600g. miltų (tešlai)
100g. miltų (kočiojimui)
50g. cukraus
80g. sviesto
70g. aguonų
7g. sausų mielių
druskos
puodelis vandens arba puodelis pieno
Iš šio produktų kiekio išeis apie 1kg kūčiukų.
Į pašildytą vandenį arba pieną (ne verdantį ! ) dėti sausas mieles, sviestą, druską ir cukrų, ištirpinti ir ištrinti iki vientisos masės. Suberti miltus, aguonas ir užminkyti tešlą. Pastatyti šiltai, kad pakiltų. Kai pradės lipti per kraštus, perminkyti dar kartą. Ir taip kokius 2- 3 kartus. Formuoti kūčiukus. Turėkite uomenyje, kad kepdami kūčiukai dar pakils/išsipūs, todėl juos nepatartina daryti labai didelius.
Kaip pasigaminti aguonpienį?
1 stiklinė aguonų
2 litrai virinto ir atšaldyto vandens
cukraus (pagal skonį)
Aguonas nuplikykite verdančiu vandeniu ir palikite pabrinkti (geriausia per naktį). Tada nupilkite vandenį ir kelis kartus sumalkite aguonas su mėsmale, kol iš aguonų išsiskirs baltas pienas. Vietoje mėsmalės galima naudoti ir grūstuvę. Susmulkintas aguonas užpilame atvėsusiu užvirintu vandeniu ir pasaldinamei cukrumi. Aguonpienis turi nusistovėti, o tam, jog nesugestų, turėtų būti laikomas šaltai. Jei mėgstate išbrinkusius kūčiukus, juos į aguonpienį galite sumerkti Kūčių rytą, tačiau tie, kas mėgsta šiek tiek pakramtyti, turėtų kūčiukus sumerkti prieš pat valgymą.
Skanaus!
Šaltiniai: www.ekorekomendacijos.lt , www.zinaukaip.lt , www.supermama.lt