Praėjusią savaitę su šiltais Vakarų pakrantės lietuvių palinkėjimais, gražiais prisiminimais ir nuoširdžiomis padėkomis (trumpą video galite rasti čia) į Lietuvą išlydėjome kadenciją baigusį pirmąjį generalinio konsulato Los Andžele vadovą Darių Gaidį, kurio įžvalgų su nekantrumu laukdavote kiekvieną penktadienį. Dabar neišvengiame klausimų – galbūt generalinis konsulatas Los Andžele užsidaro? Galime nuraminti – atgavę jėgas po dvejų rinkimų ir dviejų referendumų organizavimo, toliau energingai tęsiame savo veiklą, planuojame būsimus renginius, stipriname Lietuvos ir JAV ekonominius ryšius (5 Lietuvos įmonių vizito Los Andžele apžvalgą galite rasti čia), vykdome konsulines funkcijas. Ištikimiausi „Vakarų vėjų“ skaitytojai jau turbūt suprato, kad šį rudenį atsinaujinusiame tinklaraštyje taip pat bus daug malonių pokyčių.
Tuo tarpu Jūsų pamėgtą „Generalinio konsulo skiltį“ artimiausiu metu laikinai pakeis „Konsulo skiltis“. Būsimuose įrašuose plačiau papasakosime apie pagrindines teikiamas konsulines paslaugas, o šiandien kviečiame iš arčiau susipažinti, koks gyvenimas kasdien verda prie konsulinio langelio.
Ar spėjote čia apsilankyti? Kalbant apie konsulines paslaugas, daugelis Jūsų nustemba, kad su konsulu tenka bendrauti per neperšaunamo stiklo langelį, kuris įrengtas vadovaujantis saugumą užtikrinančiais Europos Sąjungos reikalavimais. Prie šio langelio atsisėdau prieš vienerius metus, pakeitusi į Vilnių grįžusį kolegą Gediminą Sereiką, kuriam iki šiol nuolat perduodate šilčiausius linkėjimus. Prieš metus neįsivaizdavau, kad iš pirmo žvilgsnio gana biurokratinis konsulinis darbas suteiks tiek daug vertingų patirčių ir malonių pažinčių.
Būdama 10 tūkstančių kilometrų nuo Lietuvos per vienerius metus sutikau kone tūkstantį lietuvių, atvykusių ne tik iš įvairių JAV valstijų nuo Havajų iki Floridos, nuo Teksaso iki Aliaskos, bet ir iš kitų šalių – Panamos, Kanados, Meksikos, Argentinos, Taičio. Šie metai parodė, kad konsulinis darbas yra kur kas daugiau nei popieriai, dokumentai ir įstatymai. Tai ir šimtai linksmų bei graudžių istorijų, pagalba taisyklingai lietuviškai ištarti „aš tavęs pasiilgau“, karo metais į JAV pabėgusių lietuvių ašaros išgirdus gimtąją kalbą ar pamačius konsulato sienas puošiančius Lietuvos vaizdus. Sužinojau, kiek džiaugsmo gali suteikti dešimtmečius neragauti lietuviški saldainiai „Nomeda“ ar „Karvutė“, tad jų visada stengiuosi parvežti po viešnagių Lietuvoje.
Neišvengiamai pasitaiko ir sudėtingų akimirkų. Teko ne kartą kalbėtis su nukentėjusių ar sulaikytų asmenų artimaisiais, nukentėjusiam piliečiui gerokai po vidurnakčio padėti iškviesti policiją, lankytis teismų posėdžiuose ir prieglaudose, aiškintis mirties priežastis, su nerimu stebėti situaciją didžiulių gaisrų ar žemės drebėjimų atveju aiškinantis, ar tarp nukentėjusiųjų nėra Lietuvos piliečių. Suprantama, kad konsulato lankytojai taip pat dažnai atvyksta ne tik pavargę nuo Los Andželo spūsčių, bet ir kamuojami įvairių rūpesčių, patekę į bėdą, neslepiantys nusivylimo galiojančiomis tvarkomis ar reikalavimais. Nors įstatymų pakeisti ar spūsčių sumažinti mes negalime, tačiau visada siekiame, kad apsilankymas pas mus būtų malonus, o po jo Jums liktų bent vienu rūpesčiu mažiau.
Pati maloniausia darbo dalis – jausti, kad kažkam padėjome. Labai smagu gauti žinutę „Spėjom, labai ačiū!” iš lėktuve sėdinčių piliečių, kurie likus vos kelioms valandoms iki skrydžio oro uoste pastebėjo neturintys savo paso. Netikėta gauti atsiliepimą, kad aptarnavimo konsulate kokybė net paskatina mintis apie grįžimą gyventi į Lietuvą. Ir visada malonu asmeniškai bendruomenės renginiuose susitikti lietuvius ir apsikabinti nekliudant „langeliui“.
Nors turime mažiausią ir jauniausią komandą Jungtinėse Valstijose, tvirtai įžengę į penktuosius konsulato metus norime aptarnavimo kokybe nei kiek neatsilikti nuo mūsų „vyresnių sesių“ Čikagoje, Niujorke ir Vašingtone. Jūsų atsiliepimai, nusiskundimai, pagyrimai, patarimai mums yra be galo vertingi ir laukiami – parašykite mums komentarą, elektroninį laišką (kons.losandzelas@urm.lt) arba specialioje konsulato dėžutėje palikite anoniminį atsiliepimą ir padėkite mums augti bei tobulėti!
Visada miela pasikalbėti telefonu ar apsilankyti konsulate ir pabendrauti su jo darbuotojais.